Česká RAPublika: vládnou tu Supercrooo a Orion?

česká rapublikaPrávě mi v pozadí končí „dokument“ Česká RAPublika a nemohu se ubránit takovému silně rozporuplnému pocitu. Nebylo to špatný, ale nebylo to ani nic zázračného. V podstatě celou českou scénu reprezentují tři jména, tj. Hugo Toxxx, James Cole a Orion. A to je podle mě sakra málo. Občas se mihne i někdo jiný (Andre, DJ Mike Trafic), ale sakra, furt je to málo. Tyto tři jména mi nevadí, ale že bych se na ty jejich pózy musel koukat hodinu a půl to ne. Jo já vím, je to nadsázka jak prase, ale i tak mě ta nadsázka přestala asi po 45 minutých bavit. Skvělý Pio Squad, Prago Union a mnoho dalších by si zasloužilo aspoň pár minut.

Co se týká obsahu dokumentu, tak ten má svoje dobrý i ty slabší stránky. Aktéři „dokumentu“ pálí v parku s romy jointa před kamerami a snaží se házet řeč o rapech, freestylovat (a to jim opravdu moc nejde), dále pak pendolínem dojedou až do Karviné, do romského ghetta, kde probíhá snaha mluvit o rapu, ale podle mě to končí jen prázdnými řečmi. A s kým se aktéři setkali dále? S profesorkou češtiny na VŠ, představiteli vážné hudby, s průvodkyní v chalupě Josefa Jungmanna a tak dále. Nemohu se však ubránit pocitu, že všechna setkání byla taková vynucená, divná. K profesorce češtiny i k Josefu Jungmannovi by mi seděli úplně jiní interpreti než tito tři. Nikdo z nich totiž podle mě nevyniká zázračnými texty, Supercroo sice občas použije zajímavá slova jako dřevokrysa, ale není to tak trochu málo?

Na České RAPublice mi hodně vadí jedna věc. Prezentuje českou scénu ve stylu: Česká scéna = Supercroo = žabokrysí rap = pózy a podobně. Tak to ale podle mě vůbec není. V dokumentu se v podstatě o české scéně nedozvíte nic, leda tak o Supercroo. Tento dokument prostě absolutně nezachycuje českou RAPubliku, zachycuje pouze a jen Supercroo a trochu Oriona. Muziku netvoří špatnou, ale rozhodně tu nejsou jediní a ani jejich styl rapování není jediným. O českou hip hopovou scénu se zajímám už dlouhou dobu a rozhodně není taková, jakou jí prezentují aktéři dokumentu. Na dokument jsem se těšil, mám z něj ale rozporuplné až špatné pocity. A abych nezapoměl, v závěru se těšte na Hanu Hegerovou, která se Supercrooo natočila jeden track a vystihla to docela trefně „to nemá hlavu ani patu.“

Resumé: Česká RAPublika by si prostě zasloužila víc, víc kapel, víc raperů. Pak by snad dokázala českou scénu zachytit, takle rozhodně NE!


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *