Dokument Tupac Resurrection: Keep Ya Head Up

Tupac 2pacPondělní noc, únava na mě padá a přesto jsem se ještě rozhodl pustit si dokument Tupac Resurrection. Ačkoliv Tupaca nijak zvlášť neposlouchám, beru ho, respektuji. Za svůj krátký život toho dokázal v rapu mnoho. Neměl to lehký. Amerika, přes svou pseudosvobodu v jeho době trpěla silným rasismem, nezaměstnaní černoši, chudá ghetta a nikdo nic jakože neviděl (neřikám, že se to zlepšilo, nevím). Tupac začal ve svých tracích na takové věci upozorňovat a vysloužil si i kritiku, za to, jaké násilí a slova ve své hudbě používá. Ale Tupac jen odrážel obraz reality.

„Všechny mé písně se skládají z bolesti, kterou jsem si přinesl z dětství.“

Tupac se objevil i ve filmech, talentovaný herec, jeden z tehdejších mladých „hvězd“, říkali média. A měly pravdu. Ačkoli je to už spoustu let co tu není, jeho hudba žije dál, není to hudba, je to umění. Tupac si nehrál na žádné pózy, prostě takový byl, tak to bylo, tak to zažil, jen to vracel zpět do světa, žádná póza smrtícího gangstera.

„Já chci prostě mluvit o věcech, které mají vliv na mne a na společnost.“

Dokument Tupac Resurrection vypráví ve zkratce Tupacův příběh, respektive Tupac ho vypráví sám. Vypráví o svých začátcích, o vězení, o Death Row, prostě, je toho spousta a určitě stojí za to dokument vidět, tedy pokud vám Tupac alespoň něco říká. Nemusíte ho poslouchat, nemusíte ho obdivovat, ale jeho hudba tu je, byla a bude. A proto zaslouží respekt.

 „Ne že bych nerespektoval Boba Dola, ale on neví, o čem mluví. Prostě jen kecá. Někdo mu to napsal na kartičku a on to jen čte.“

Dokument nakonec skončí, tak jak jsem čekal, Tupac byl zastřelen, umírá. Fanoušci sklání hlavy. Věděl jsem, že to bude takto končit, ale přesto, mě to „vzalo“. Too young to die! Škoda jednoho velkého talentu, který si žil svůj „thug life.“ Vyrostl v chudém černošském ghettu, jako miliony jiných černochů. Někteří ho označovali za gangstera, ale on dle svých slov ani nemohl být jiný.

„Člověka nemůžete soudit za jeho činy, ale za celý jeho život.“

Pokud pro vás hip hop znamená něco víc a zajímavá vás historie stylu, jeho umělců a podobně, Tupac Resurrection by vám určitě ujít neměl.

„Neříkám, že změním svět, ale ujišťuji, že budu učit myšlenky, které ho změní.“

So Keep Ya Head Up!


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *