Rozhovor: DJ Smog ze Syndrom Snopp

DJ SmogDJ Smog se hip hopu věnuje již pěknou řádku let. Bývalý člen Chaozzu a bývalý člen mrtvé kapely, Syndrom Snopp. S Gipsym tvořili dvojku, které se zapsala nejen do paměti mnoha lidí, ale i do dějin české scény. Smog má za sebou kvanta kvalitní hudby, jenž by mu dnes mohli mnozí jen závidět. V posledních letech, spolu s ukončením kapely Syndrom Snopp, však bylo o Smogovi slyšet méně a méně. Jak to s ním dnes je? Chystá se něco? Smog přijal mou nabídku na rozhovor, ve kterém jsou tyto dotazy zodpovězeny. Smogu, díky.

Jech: Zdravim Smogu. Zatraceně dlouho jsem o tobě neslyšel, co se kolem tebe za tu dobu, řekněme od posledního koncertu Syndrom Snopp, dělo?
Smog: Ahoj, abych řekl pravdu, tak v poslední době nic moc. Důvodem je zhoršení zdravotního stavu a neustálé placení dluhů, které povětšinou nejsou ani moje. Můžu si ale za to sám, protože jsem všem udělal, co jsem jim na očích viděl a všechno jel skrz svoje účetnictví, tudíž platím jak mourovatej a díky tomu jsem na většinu lidí z mého okolí pěkně naštvanej.

Jech: A jak jsi na tom dnes? Předpokládám, že se stále věnuješ hudbě.
Smog: Bez hudby nemůžu existovat, takže samozřejmě se tomu věnuju. Hodně Djuju, občas i třikrát týdně. Sbírání desek se pro mě stalo totální drogou a hlavně prokletím, díky tomuhle oboru jsem se ale zase dostal k velmi originálním samplům, které čekají na zpracování. Co nevidět se chci zavřít a pořádně rozžhavit MPC, protože mám opravdu velkej absták, doufám, že heslo: Do třetice všeho dobrého zafunguje…

Jech: Za tu dobu co se hip hopu věnuješ, se česká scéna značně změnila. Z undergoudu se stal defakto jeden z mainstreamových proudů, styl i texty v rapu se také změnily. Jak hodnotíš tuto změnu? Kam myslíš, že to u nás směřuje?
Smog: Tohle není žádná změna, ale klasická cesta, kterou jsem očekával. Akorát bych nikdy nečekal featy s Darou Rolinc a podobnýma umělcema, za tohle jsme byli jako Chaozz kamenováni a vyobcováni ze scény, pokud si to dobře pamatuju. Rap se samozřejmě musel změnit, to je zákonitý, nečekal jsem ale, že bude tak strašně o ničem. To co hledám v první řadě v rapu je nějaká myšlenka, nebo inspirace, možná zábava, ale určitě ne to, co se dneska dělá. To je fakt hnus. Směřuje to tvrdě do prdele, texty jsou čím dál víc prázdný, jsem zvědav kam to až dojde.. Zase na druhý straně vidím pozitivum v tom, že když přijde někdo novej, kdo má co říct, tak má velkou šanci oslovit lidi, protože jsou hladový po dobrým rapu …

Jech: Posloucháš někoho z naší scény, přinejmenším líbí se ti tu aspoň nějaká kapela?
Smog: S tímhle mám docela problém, spíš než kapela se mi líbí občas nějakej track. Něco od PIO, BPM, Groopi má pár slušných skladeb, jo a nová parta TWOS, to je hodně fresh, doporučuju všem stáhnout novej počin 2S Meeting. Jinak, když se ohlídnu za hranice, tak mě velmi baví SEdláci a Wulgarny Luzer, asi bych si ještě na něco vzpoměl, ale nic mi nenapadá…

Jech: Gipsy se stal velkým hudebníkem, nevím, zda mám přesné informace, ale slyšel jsem, že se k tobě jaksi otočil zády ne? Jak to teď spolu máte? Mrtvo?
Smog: No, spíš jsem se otočil já, na tuhle otázku jsem nechtěl odpovídat, ale fans si zaslouží vědět. Gipsy byl něco jako můj brácha, přes devět let jsem pro něj dělal všechno, co jsem mohl, měl jsem s tím docela velký problémy v rodině, viděli, že se o sebe vůbec nestarám a pěkně je to štvalo. S Gipsyho se stal velikej muzikant a frajer a hlavně úplně jinej člověk, kterýho já neznám a nepoznávám. Reprezentuje sortu lidí, kterou já nemám rád a nikdy mít nebudu. Tahle situace má ale pro mě hodně pozitiv. První je to, že jsem free a žiju sám pro sebe a další je to, že se všechny pijavice, kterejch kolem nás bylo hafo na něj přilepilo, takže nikdo neotravuje a já mám klid.

pozn. Zajmavé vyjádření Smoga najdete na jeho blogu. Gipsy mě nepřestává udivovat.

Jech: Začal si blogovat, na diskuzi (Paranormalz) si psal o novém webu. Jak to tedy je, respektive bude? Chystáš něco?
Smog: O novém webu píšu už několik let, ten blog je ale podle mě mnohem přínosnější věc, je to rychlý, informativní a hlavně zdarma, nechci do toho rvát peníze, musím je dávat jinam. Jinak ten blog asi přesunu jinam, na tenhle nejdou dávat videa z youtube.

Jech: A ohledně hudby. Můžeme se v brzké době těšit na něco z tvého „batohu“ ? Plánuješ i nějakou spolupráci s interprety z naší scény?
Smog: Můj velkej sen je solovka, zatím je to ale hoodně velký sousto, než umřu, tak to určitě dám. Jinak bubnů mám hromadu,plánoval jsem znovu rozjet Syndrom Snopp bez Gipsyho, ale když bylo všechno hotovo a kapela byla postaven, tak jsem to zrušil. Uvědomil jsem si, že by to bylo docela prasácký vůči Geemu, sice v několika rozhovorech rozebíral to jak to bylo všechno špatně, urážel fans a tak, takže by mu to podle všeho asi nemělo vadit, ale já žiju tak, abych nikomu nedělal zlo, tudíž jsem to zamítnul…

Jech: Zaregistroval jsem, že si nahodil klip k tracku Apokalypsa. Stránky Paranormalz sleduju už asi 8 let, ale tento klip jsem tam nikdy nenašel a nikdy jsem ho neviděl. Co s ním celou tu dobu bylo?
Smog: Klip má zajímavou historii, natočil nám ho člověk, kterej nám pomáhal vydávat první desku /zdravím Candáta/. Byl tuším ve čtyřech kopiích a každá se někam zatoulala. Pak mi někdo říkal, že viděl tenhle klip na Očku, tak jsem tam skočil a měli ho tam, ochotně mi ho vypálili…

Jech: Kdyby si měl ještě něco na srdci …
Smog: Naštěstí mi po kolapsu v Motole řekli, že na srdci nic nemám : )) Ne. chtěl bych pozdravovat všechny fans a poděkovat všem dobrým lidem, které kolem sebe mám. Mějte se všichni skvěle…..

Jech: Díky za rozhovor a ať se ti daří i nadále.
Smog: Taky díky za prostor pro vyjádření ….

Pro úplnost ještě přikládám odkaz na Smogův blog.


2 thoughts on “Rozhovor: DJ Smog ze Syndrom Snopp

  1. Duben 30, 2012 v 0.55

    Ten rozhovor je asi podstatně starší než je srpen 2011, že? I Smogův blog umřel – poslední příspěvek z června 2009, škoda.

  2. Duben 30, 2012 v 8.42

    Ano je, je to znovu vydání z blogu, přesouval jsem celý obsah, ale datum jsem nenastavoval. Původně to vyšlo 22.06.2009.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *