Rozhovor s Tchybo: Gipsy byl vždycky muzikant

TchyboTchybo je bývalá female MC skupiny Syndrom Snopp. Narozena roku 1981 v Ostravě, kde vystudovala střední pedagogickou školu se zaměřením na speciální pedagogiku a humanitární výchovu. V roce 1994 se účastní krajské literární soutěže a získává druhé místo s povídkou „Trosky a lži“, o dva roky později začíná psát své první texty. V roce 1998 se stává členem Repromanifest crew a spolu s MC Kosem a DJem Alarmem zakládá skupinu „O.O.B Čas“. Po společném koncertě se slovenskou Krakallou a pražskou Moxou v roce 2000 na pražském Výstavišti v rámci akce „Praha evropské město kultury 2000“ je oslovena kapelou Syndrom Snopp k nahrání společného alba. V roce 2001 se začíná myšlenka realizovat. Spolupráce trvá necelé 4 roky a výsledkem je hostování na dvou albech. Během působení v Syndrom Snopp zakládá s MC Larou303 a DJem Zakem kapelu Tabula Rasa. Po roce a půl působení se po neshodě názorů kapela rozpadá.

Jech: Odstartujeme klasicky, jak se v poslední době vede?
Tchybo: Vede se dobře, děkuji. Akorát by „bodla“ dovolená někde u moře. Zima přišla na můj vkus moc brzy ;)

Věnuješ se ještě hudbě?
Stále ji konzumuji :) Chodím na koncerty, kupuji alba kapel, které chci podporovat, stahuji ty, které chci slyšet, zpívám si nebo rapuji. Hudba mi hraje v hlavě pořád ;) A občas mě to chytne a napíšu si nějaký text do šuplíku. Mám takový sen, jednou bych se chtěla naučit hrát na bicí.

Proč si s tím už sekla?
Ještě předtím, než jsem byla „odejita“ ze Syndrom Snopp jsme s Radkem mluvili o nabídce, kterou jsme dostali od BMG. Nechtěla jsem se upisovat hudební společnosti na další čtyři roky. Splnila jsem si víc, než jsem očekávala a celou dobu jsem jen dělala něco, co mě baví a čemu jsem věřila. Po ukončení spolupráce samozřejmě přicházely nabídky, ale zájemci očekávali spíš to, že budou vydělávat na jméně, na symbolu, značce … Jsem ten typ člověka, co dělá věci srdcem a když je tak necítím, nedělám je. Prostě a jednoduše jsem nad další dráhou nepřemýšlela. Sólovou desku jsem zamítla ještě za působení v Syndrom Snopp. Jsem týmový hráč, nemám ambice se někde prosazovat.

Jak si se vlastně dostala ke spolupráci s tehdejšími Syndrom Snopp, náhoda? Jak se ti s nimi dělalo?
Na náhody ve svém životě moc nevěřím :) Připouštím, mohla to tenkrát být náhoda, že mi zavolal Smog, že viděli video z akce „Praha evropské město kultury roku 2000“, kde jsme tenkrát hráli ještě s Repromanifest crew a sdělil mi, že připravují novou desku a chtěli by na ní mít holku. Avšak nemyslím si, že byla náhoda, že mi volal zrovna ve chvíli kdy jsem seděla ve vlaku směr Praha ;) A tak jsme se sešli se Smogem ještě ten víkend. Bylo to v únoru roku 2001 a 1. června jsem přijela do Prahy a začalo se pracovat na Separaci.

 Na spolupráci se Syndrom Snopp vzpomínám ráda. „Was nice to play that game“. Přinesla mi rozhled, ale hlavně mě naučila pokoře.

Posloucháš něco z naší současné hip hopové scény nebo jsi styl změnila?
 Je pravda, že už scénu nesleduji tak jako dřív, ale styl jsem nezměnila. Nebylo co měnit. Můj hudební rozhled se nikdy nespecifikoval striktně pouze na rap. Co se týče českých kapel, tak k nim jednoznačně patří Prago Union, WWW, Pio Squat a mezi ty novější Gambrz Reprs a Ector s Enemym. Slyšel jsi Monoskop? Je to živá kapela, složená z basy, bicích, trumpety a houslí, které se Kafes stará o samply a scratche. Mají velice energickou zpěvačku. Možná jí budeš znát, je to MC Wyna z ex CH.P.D (Chraňte před dětmi), kterou jsi mohl slyšet na albu Syndrom Snopp 3.0. Pravda, hrají spíš trip hop a drum´n´bass, ale rozhodně to stojí za poslech  Za Slovensko je to ocko Vecko, který mě snad nikdy nepřestane bavit ;) Z polských interpretů stále poslouchám WWO. Z německé scény Absolute Beginner a nedávno objevené Deichkind. A z těch zahraničních se držím osvědčené kvality: The Roots, Swollen Members, Roots Manuva, Mos Def, Talib Kweli, … a dost mě chytl Lupe Fiasko.

Co Gipsy? Co na něj dnes říkáš? Nemyslím to jen z pohledu hudební stránky, ale taky z pohledu toho, že dal jednoznačně ruce pryč od projektu Syndrom Snopp …
 O tom, jak to bylo s koncem Syndrom Snopp nemám povědomí a rozhodně bych nechtěla vytvářet žádné spekulace. Syndrom Snopp byl Gipsyho projekt, nikdo na něm neudělal tolik práce co on. Pokud se rozhodl ho opustit, je to jen na jeho vědomí a svědomí.

 Co dělá dnes vidím jako přirozený vývoj. On byl vždycky muzikant, ať už se to co dělá někomu líbí, nebo ne.

Ještě nosíš na hlavě logo Tchibo? :-)
Máš na mysli tu kreaci, co jsem měla na hlavě na akci „Hej Pane Diskdžokej“ v roce 2002?  Kdepak, ta zůstala pouze zaznamenána na obalu alba „Syndrom Separace“. Logo Tchibo mám na Zippo zapalovači, na jehož druhé straně mám stejným fontem, jako je logo Tchibo vygravírovano Tchybo, přičemž otočením písmena „h“ vytvořili „y“, takže rozdíl by jsi nepoznal. K tomu vlastním ještě prsten a pásek „tchybo“ ;) Všechno to samozřejmě byly dárky, nejsem tak sebestředný narcis ;)

Pokud máš ještě něco na srdci …
Chtěla bych poděkovat všem, kteří chodili na naše koncerty, kupovali si naše CD´s a šířili nás dál ;)

Díky za rozhovor!


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *