Vzpomínáme: De Zrechts Locus Perennis

DezrechtsZ posledně publikované recenze jste mohli jednoznačně usoudit, že DeZrechti mě začali neskutečně bavit. Nedalo mi to a musel jsem se vrátit zpět do roku 2003, k albu Locus Perennis. S pocitem, že mi něco šeredně uteklo, jsem si album pustil a tentokrát mu dal trochu víc prostoru. Pokus o „průnik“ se podařil.

A narovinu můžu říct, že se moje podezření potvrdilo. Locus Perennis mi šeredně utekl, stydím se. Když jsem album slyšel prvně, všechny tracky se zdály stejné. Ale postupem času si říkám, že se mi to stává snad u většiny alb z poslední doby. Proto taky neuznávám recenze alba po týdnu poslechu. Aspoň pro mě je tahle hudba umění a umění nejde pochopit za týden.

„Děkujem bohu, děkujem světe, děkujem andělům, že můžem letět, děkujem slunci, děkujem hvězdám, děkujem zemi moři Dezrechts se nevzdá“ (Dezrechts – Historie)

Ale zpět k Dezrechtům. Sedm let staré album dneska patří už k Oldschoolu a to především beatově. Na albu objevíte úplně jiné tóny, které už nejsou dnes aktuální. Jsou ale laděny vyloženě „do pohody“. Co vím, tak na některých se podílel Skupla z Prago Union. Mimoto, album DeZrechti nahráli kdesi v lesích na chatě (podle mě dostupných informací), kam se tou svého času přesunula Katova Strojovna Gravitačního Pohonu.

„Co je to za posun, kolik je hodin, jedna ráno, jedna devět sedm osm, je pondělí a podzim, můžete mi doporučit nějakej dobrej pokoj prosim, kde se prodávaj jízdenky, chtěl jsem jet s váma, je tohlencto ten stroj nebezpečí a práva? Jo je to támhle a vstup je dobrovolnej ….“ (De Zrechts – Kořeny) .

 Poznámka k textu: Začátek tracku kořeny patří určitě k tomu nejlepšímu na albu, konec Jelínkovy sloky „a jen tak pro pořádek, poznámky jsou dobrý, neumíme psát jo tak to jsme nesvobodný …“  ve mě nevím proč probouzí něco neuveřitelnýho. K poslechu na Youtube.

O kvalitě alba mě nejprve přesvědčil track „A Tak“ objevený s klipem na Youtube („Hej Johne Lenone, máš to už za sebou“).  A pak už jsem se vezl na vlně rytmu od počátku do konce. K vrcholům alba patří i Kořeny, Vítězilka, Historie a další. Vyloženou slabinu pro mě album ani nemá, neobjevuje se track kterej bych zhnuseně přeskakoval, což je samozřejmě dobře. Na Locus Perennis je ale znát mnohem víc, než na novince „Kostky jsou vrženy“, kdo je v kapele hlavní MC. Only TNT O ani Many nerapujou špatně, ale Jelínek je jednoznačně převyšuje. Textově mě prostě neskutečně baví.

Tuhle stranu českýho hip hopu mám prostě rád. Příjemná změna textově i beatově od dnešní doby. Hodnocení zavedu pro starý alba jen slovní a na Locus Perennis patří razítko „Klasika“. Jinak, termín LOCUS PERENNIS znamená v překladu „Věčné místo“ a najdete ho nedaleko silnice z Lišova do Českých Budějovic.  A poslední poznámka, dnes při cestě autem, když Locus Perennis „jel“ druhý kolo povídám přítelkyni jak se jí album libí. Můžete hádat, co mi odpověděla. Ano, všecky tracky jí splývaly. Doporučuju tedy De Zrechty k dlouhodobému poslechu s trochou trpělivosti. Vyplatí se to.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *