Recenze: VX První kontakt – Den kdy se spojily dvě cesty

Přibližně v polovině srpna 2011 vyšlo první album kapely VX: První Kontakt. Nejedná se přímo o hip hop a frontman kapely Donnie říká, že hudba kapely bere rap jen jako odrazový můstek a objevují se v ní prvky emo, hardcore, numetal a elektroniky. Na papíře to zní to sice strašně, realita je ale jiná.

Album má celkem 11 tracků a stopáž téměř 40 minut. V písničkách najdete všechny prvky z výše zmíněných hudebních stylů, a přestože samostatně mě ani jeden styl nezajímá, tato kombinace funguje skvěle. Album je textově velmi dobře provedeno, objevují se zde dva příběhy – jeden ze současnosti a druhý z první světové války.

První track nese název shodný s albem – Den, kdy se spojily dvě cesty a začíná krátkým intrem o kapele. Pokud je pro vás Donnie nový interpret, tohle bude hned první bod, který vás od alba nejspíše odradí. Intro by mi fakt nescházelo.

„Tak dávno, lásko kdy jsem tě poznal, byla si krásná, chladná jak večerní rosa, tak jsem postavil dům, sebral tě do mýho světa, když přišla válka, donutil každou noc plakat …“ (VX: První kontakt – Den kdy se spojily dvě cesty)

Už v první skladbě jasně dochází k propletení zmíněných dvou příběhů a pro jejich rozlišení si musíte album pustit ještě hodněkrát. Z 11 skladeb se 9 týká příběhu, zbylé dva jsou bonusové. A silných je právě těch prvních 9.

Album pro mě má pouze jediné slabé místo a tou je pátý track Daleko, který mě nezaujal hudebně ani textově. Především jeho začátek je takový příliš plochý a nic neříkající. Silných míst je ale daleko více. Například šestá skladba 760 stupňů je hudebně i textově naprostá špička, navíc má velmi solidní tempo.

„Řekni mi proč, proč, proč, tečou ti slzy, nikdy neni pozdě na to, prostě umřít, zůstáváš zlomená, na kraji cesty, jen slzy a krev, jen v vpichy a jehly …“ (VX: První kontakt  – 760 stupňů)

Naprostý vrchol je ale poslední „příběhový“ track Třetí jaro kde dochází k určitému rozuzlení příběhu, hudebně se opět jedná o výbornou práci. Třetí jaro mi také trochu připomíná příběh z filmu „Prokletý ostrov“.

Přestože má album s hip hopem jen málo společného a hrají zde především živé nástroje, je to pro mě rozhodně album roku 2011. Funguje hned ve dvou rovinách – díky kvalitní hudbě se dá poslouchat na pozadí a díky kvalitním textům je zde prostor i pro fantasii a zamyšlení. Pokud si s kapelou alespoň trochu „sednete do noty“, album ve vás vyvolá velkou řadu emocí a zajímavých pocitů, například přemýšlení o smyslu války a podobně.

„Slunce je nahoře, začíná novej den, novej den bez krve, bez krve na tobě, masový hroby zarůstá plevel, zákopy zakryly kytky a keře, fronta je pryč, ale všechno je stejné, pokaždé v noci se vrací ve snech,  bajonet do ksichtu ta krev je všude, bodáš ho pořád seš stroj seš zvíře …“ (VX: První kontakt – Třetí jaro)

Je toho hodně, co by se dalo ještě napsat, ale bohužel to nedokážu slovy řádně popsat. První Kontakt částečně změnil můj pohled na hudbu, protože čistý „beatový“ hip hop mi již přijde trochu chudý (a nejspíš taky stárnu :) ).

Většina známých, kterým album pustím, pochválí hudbu a zkřiví svůj obličej nad „zpěvem“. Ano, ten je hodně osobitý a ukřičený. Prostě takový jaký vždy Donnie měl.

Album je ke stažení zdarma, pokud vás začne bavit, můžete kapelu podpořit koupí trička, hrníčku a dalších věcí.

[xrr rating=5/5 label=“Hodnocení“]


2 thoughts on “Recenze: VX První kontakt – Den kdy se spojily dvě cesty

  1. Prosinec 15, 2012 v 10.43

    Donnie má „nejzvláštnější“ hlas, jaký jsem kdy slyšela. Úžasnej.

    1. Prosinec 15, 2012 v 10.44

      Souhlasím, hlas je rozhodně silná stránka Donnieho.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *