Recenze: Revolta – Evoluce vědomí

Revolta o sobě dal nahlas vědět vloni v říjnu prvním klipem Otevři Svou Mysl. Už z něho bylo patrné, že Revolta není jen tak „obyčejný“ raper a snaží se hudbu dělat po svém a zároveň něco sdělit světu. Jeho první album vyšlo letos v červenci a už jeho název „Evoluce vědomí“ dává najevo, že půjde o jakési poselství. Takováto poselství ale bohužel často končí plácáním prázdné slámy.

Evoluce vědomí obsahuje celkem 17 tracků a jeho stopáž dosahuje nadprůměrných 66 minut. Podle slov Revolty je vlastně rozděleno do dvou částí – první by měla být politicko-společenskou revoltou a ta druhá má fungovat jako duchovno-vesmírná seberevolta. Po tom, co jsem album nesčetněkrát poslechl, musím uznat, že tento popis odpovídá.

Album otvírá skladba Otevři svou mysl, útočící na ilumináty, fašistickou EU, materialismus a další věci. Dává to smysl a především to odpovídá mému smýšlení o současném světě. Terorismus, globální oteplování, nasrat …

Vezmeme to trochu konkrétně. V jedné části textu se například objevuje „Bill Gates řekl vakcíny měly zredukovat svět …“. Je to pravda, či není? Můžete se divit, kroutit hlavou či ohrnovat nosy, ale pravda to je a dokazuje to například toto video, kde sám Bill Gates přiznává redukci obyvatel o 10 – 15 % díky vakcínám. Stále se vám zdají všechny konspirační teorie nesmyslné? Pokud ano, album vás s největší pravděpodobností bavit nebude.

„Žijem v ekonomickém otroctví, školství, smetiště nepotřebných informací. Zapomeň na vlastní názor, nevymýšlej nevytvářej, pokud tě to neuživí, rychle na to zapomínej!“  (Revolta – Otevři svou mysl)

Revolta – Otevři svou mysl

Dalším podobně laděným trackem je Až Se Naše Děti Vzbudí, kde se Revolta z dnešního pohledu snaží dívat do budoucnosti. „Pro mě za mě, žijte si po svojem, ale vzpomeň na mě, až to pude do hoven, až se naše děti vzbudí a nebudou mít svobodu, až jim implantujou čip hned po porodu …“. Při poslechu tohoto tracku mě mírně přepadá smutek, protože ono to tak opravdu je. Jen není snadné si to jen tak uvědomit.

Revolta také na rozdíl od současné generace lidí uznává a váží si své rodiny. V tracku Měl jsi pravdu dědo se obrací ke svému zesnulému dědovi, který, stejně jako nyní Revolta, neuznával materialismus a při pohledu kolem sebe, se mu dělalo špatně. Jenže jako mladý to tehdy Revolta samozřejmě viděl jinak.

Jednou z nejsilnějších skladeb je bezpochyby Někdy ztracený (opět s klipem), kde se album začíná lámat do své druhé poloviny a Revolta přestává vinit ilumináty za vše, neboť za ztrátu soucitu a vědomí si můžeme my sami.

„Ilumináti, pyramida, démoni, bankéři, maj možná prostředky jak ovládat naši mysl, tělo, duši a vědomí ale koho vinit ze ztráty soucitu a svědomí?“ (Revolta – Někdy ztracený)

K té druhé polovině, k seberevoltě, pak patří například tracky Zahoď masku a Tak bojuj, které cílí spíše na duševní stránku člověka. Album pak vrcholí až na samotném konci trackem Evoluce vědomí, který by měl tuto evoluci završit. Na rozdíl od ostatních skladeb je tato překvapivě pozitivní a velmi dobře album ukončuje.

Texty od Revolty jsou inteligentní a přemýšlivé, ale jsou poměrně jednoduché a přímé, takže album se vám oposlouchá dříve, než například složité slovní hříčky Prago Union. Evoluce vědomí nic v rýmech neskrývá, to co máte objevit se nachází uvnitř vás, uvnitř vašich duší.

Revolta – Naše země pláče

Ne všecky tracky mi ale na albu sedí a proto musím dát „jen“ čtyři a půl hvězdy z pěti. Obešel bych se například bez hlasu Petry Sixtové ve skladbě Zpátky na začátek či bez nudného Pokojného bojovníka. To jsou ale poměrně malé šrámy na jinak velmi dobrém albu. Jestli se vám bude album líbit, je těžké posoudit, neboť hodně záleží na vašich názorech a pohledu na svět.

Na závěr musím podotknout, že mě vcelku mě překvapují pozitivní ohlasy lidí na toto album. Nečekal bych, že ho lidi takto přímou. Možná nejsme ještě tolik ztracení, jak se na první pohled může zdát.

[xrr rating=4.5/5 label=“Hodnocení: „]


2 thoughts on “Recenze: Revolta – Evoluce vědomí

  1. Robin
    Srpen 31, 2013 v 0.42

    Vždyt pokojný bojovník je nejlepší track z celého alba.

  2. Miluše Jonáková
    Leden 20, 2018 v 21.10

    To nemá chybu, nic lepšího jsem v životě neslyšela, pravda, pravda, pravda!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *